poniedziałek, 2 września 2013

Cechy szamba ekologicznego cz.I

Jednym z tematów do rozważenia przy budowie swojego domu jest to w jaki sposób poradzić sobie z nieczystościami i ściekami wytwarzanymi w tym domu. Temat ten prędzej czy później dotyka każdego inwestora. Zanieczyszczenia te to pobieżnie traktując temat zabrudzona woda. Najczęściej jest to mieszanka wody, tłuszczu, środki chemiczne itd.  W tej mieszance znajduje się wiele środków szkodzących środowisku naturalnemu jak również drobnoustroje które mogą powodować liczne choroby u ludzi. Jak by tego było mało do tego dochodzi jeszcze problem bardzo przykrego zapachu wydobywającego się z tych ścieków. Dlatego też odprowadzenie ich z budynku mieszkalnego jest sprawą oczywistą lecz nie powinno się ich odprowadzać ze względu na ich szkodliwy charakter bezpośrednio do gleby czy ujęć wodnych. Oprócz dużego zagrożenia dla środowiska i pobliskich mieszkańców takie rozwiązanie jest też sprzeczne z prawem i możemy narazić się na kolosalne kary. Na szczęście przez lata zostało wypracowanych co najmniej kilka bezpiecznych metod radzenia sobie z tymi zanieczyszczeniami, w dodatku metody te są ciągle udoskonalane. Najpopularniejszym sposobem jest odprowadzenia ścieków do szamb betonowych (lub plastikowych) ale jednym z najskuteczniejszych i najmniej problemowych jest montaż szamba ekologicznego.

Szamba ekologiczne to zbiorniki wykonane najczęściej z materiałów syntetycznych, rzadziej z betonu. Zbiornik taki zakopywany jest w ziemi i oprócz pokrywy jest całkowicie niewidoczny. Jedną z jego głównych cech jest to że jest to zbiornik nie przepuszczający zanieczyszczeń do gleby,  czyli jest to zbiornik szczelny. Jest też zbiornikiem niezwykle mocnym przez co raczej nie ulega uszkodzeniom pod wpływem ciężaru gleby lub przejeżdżających na niej aut. Może zatem być montowany również na podjazdach i drogach dojazdowych. Ścieki za pomocą instalacji z odpowiednich rur są odprowadzane z domu bezpośrednio do zbiornika. Z powodu szczelności i odporności mechanicznej i chemicznej tworzywa z jakiego jest zrobiony zbiornik nazywany jest on "ekologicznym".

2 komentarze:

  1. Ja u siebie na działce mam szambo i zastanawiałam się w sumie nad oczyszczalnią ścieków. Jak na ten moment wszystko działa dobrze i nie mogę narzekać. Kupiliśmy z mężem nawet specjalne pompy w https://www.dostudni.pl/ żeby w razie awarii poradzić sobie bez problemu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat ja nie mam takiego rozwiązania u siebie i jestem zdania, ze gdy decydujemy się na szambo to musimy mieć pewność, ze wszystko jest dobrze podłączone. W takiej sytuacji ja zawsze wzywam hydraulika https://rost.wroclaw.pl/ który się doskonale zna na tych sprawach.

    OdpowiedzUsuń