czwartek, 5 września 2013

Cechy szamba ekologicznego cz.II

Niestety szambo ekologiczne nie jest produktem doskonałym. Zbiornik co pewien czas zapełnia się nieczystościami. Średnio w przeciętnej polskiej robinie przy dobrze dobranym zbiorniku następuje to po miesiącu ale w przypadku impres rodzinnych i zwiększonej liczby użytkowników może to nastąpić nawet w ciągu tygodnia. Wtedy to musimy zamówić wóz asenizacyjny w celu opróżnienia szamba. W przeciągu roku to średnio koszt ok 1500-3000zł. Jak widać to nie mała suma. Są to dodatkowe koszty eksploatacji które należy mieć na uwadze przy wyborze odpowiedniego szamba dla siebie.

Hasło "szambo ekologiczne" jest na tyle modne i chwytliwe że korzystają z niego producenci również innych urządzeń jak choćby przydomowych oczyszczalni mimo iż reguła działania oraz nieprzepuszczalnego zbiornika jest inna. Jednym z podstawowych elementów takich oczyszczalni (ale nie jedynym w odróżnieniu do szamba ekologicznego) jest szczelny zbiornik na nieczystości. Jednak ten zbiornik nie służy do przechowywania ścieków ale do ich nieutralizacji pod wpływem środków chemicznych lub flory bakteryjnej. Zbiornik ten pozwala na odłączenie ze składy ścieku czynników szkodliwych pozostawiając do odprowadzenia ciecz - wodę II klasy czystości którą spokojnie można wprowadzić w odpowiedni sposób do środowiska naturalnego. Jest to rzeczywiście urządzenie ekologiczne choć pojęcie "szambo ekologiczne" jest dość mylące i powinno się używać nazwy "oczyszczalnia ekologiczna". Także przeglądając ulotki i reklamy szamb i oczyszczalni ekologicznych należy dobrze przyjrzeć się temu jakie urządzenie w rzeczywistości kryje się pod nazwą "szambo ekologiczne".

1 komentarz:

  1. Każde szambo jest dobre jeżeli cały czas działa jak należy. Moim zdaniem bardzo dobre różnego rodzaju urządzenia do obsługi szamb i studni głębinowych są w https://www.dostudni.pl/ gdzie ja również zamawiam wiele różnych rzeczy.

    OdpowiedzUsuń